• Svetový deň vody

• Napísali Mgr. Erika Bobíková, Mgr. Hedviga Šľachtová, jazyková korekcia Mgr. Stanislava Markovičová, 29.3.2024

Svetový deň vody 2024 upozorňuje na kľúčovú úlohu vody pri podpore medzinárodnej spolupráce a mieru. Celosvetová kampaň s názvom Voda za mier podčiarkuje potrebu spoločnej zodpovednosti pri riadení cezhraničných vodných zdrojov, povzbudzuje diplomaciu v oblasti vody, aby zvládala výzvy prostredníctvom dialógu. Súčasne uznáva vzájomnú prepojenosť vody, životného prostredia a globálneho mieru. Voda môže vytvoriť mier alebo vyvolať konflikt.

• Zdravý chrbát bez bolesti

• Napísali Mgr. Erika Bobíková, Mgr. Hedviga Šľachtová, jazyková korekcia PhDr. Bibiána Lojanová, 10.3.2024

Bolesť chrbta sa môže prejavovať rôzne, napr. seknutím v chrbte, pichaním v krížoch, vyžarovaním bolesti do nôh, rúk, hlavy, pálčivou bolesťou pri pohybe. Tieto ťažkosti môžu byť spôsobené nadmerným zaťažovaním, zlým držaním tela, poškodením stavca alebo medzistavcovej platničky, skoliózou či artrózou chrbtice.  Najčastejšou príčinou bolestí chrbta je vyskočená platnička (hernia disku), pri ktorej sa poškodí obal platničky a jej gelovité jadro sa vyklenie a zatláča na miechové nervy.

• Saunovanie

Táto blahodarná procedúra pozitívne podporuje organizmus. Ovplyvňuje kožu, kardiovaskulárny systém, pohybový aparát, uvoľňuje dýchacie cesty aj psychiku. Pri pravidelnom saunovaní zvýšite odolnosť organizmu a detoxikujete telo zvnútra. Návšteva sauny sa ale neodporúča, ak ste chorí, trpíte závažným ochorením či chrípkou. Sauna tiež nie je vhodná pre osoby majúce problémy s pečeňou a obličkami, po požití alkoholických nápojov, u žien s menštruáciou či v tehotenstve.
        • Srdce športujúceho človeka

• Napísali Mgr. Erika Bobíková, Mgr. Hedviga Šľachtová, jazyková korekcia Mgr. Stanislava Markovičová, 21.12.2023

Srdce, rovnako ako iné svaly v ľudskom tele, reaguje na cvičenie a zvýšenú fyzickú záťaž. Považujeme za akúsi  samozrejmosť, že srdce človeka, ktorý športuje, je silné a nezničiteľné. Je to však naozaj tak? Športujúce srdce má veľa anatomických a funkčných nezvyčajností, ktoré nemusia vôbec nič znamenať,  avšak môžu byť aj varovaním.