• Zdravý chrbát bez bolesti

• Napísali Mgr. Erika Bobíková, Mgr. Hedviga Šľachtová, jazyková korekcia PhDr. Bibiána Lojanová, 10.3.2024

Bolesť chrbta sa môže prejavovať rôzne, napr. seknutím v chrbte, pichaním v krížoch, vyžarovaním bolesti do nôh, rúk, hlavy, pálčivou bolesťou pri pohybe. Tieto ťažkosti môžu byť spôsobené nadmerným zaťažovaním, zlým držaním tela, poškodením stavca alebo medzistavcovej platničky, skoliózou či artrózou chrbtice.  Najčastejšou príčinou bolestí chrbta je vyskočená platnička (hernia disku), pri ktorej sa poškodí obal platničky a jej gelovité jadro sa vyklenie a zatláča na miechové nervy.

• Ako môžeme eliminovať zdravotné problémy? Nemali by sme nadmerne preťažovať chrbticu zlým držaním tela, dvíhaním ťažkých bremien či nevhodným pohybom. V tomto smere nám môže pomôcť škola chrbta, ktorá nás naučí, ako správne držať telo pri vykonávaní bežných alebo záťažových aktivít. Ak máme sedavé zamestnanie, tak okrem častých zmien polohy by sme si mali zabezpečiť ergonomickú stoličku alebo fitloptu.

Na bolesť nám v niektorých prípadoch môžu pomôcť aj analgetiká, ale keď je bolesť dlhodobá, úľavu už nemusíme pociťovať. Je veľmi dôležité začať cvičiť a posilňovať svalstvo chrbta, vytvoriť svalový korzet, aby svaly pracovali v rovnováhe. S cvičením nám môže odborne pomôcť fyzioterapeut, ale môžeme absolvovať aj rehabilitácie s doplnkovými procedúrami, ku ktorým patria masáže, elektroliečba, vodoliečba. Z cvičení je vhodné skúsiť napr. pilates alebo jogu.

Zdroje:

MALÁRIK, Tomáš – Odkiaľ pramenia bolesti chrbta, In: Relax : magazín o zdravom životnom štýle, Ročník: VI, Vydanie: 2/2016, s. 42. ISSN 1338-7898.

MALÁRIK, Tomáš – Ako mať zdravý chrbát bez bolesti, In: Relax : magazín o zdravom životnom štýle, Ročník: VI, Vydanie: 2/2016, s. 38 - 41. ISSN 1338-7898.

Obrázok: https://www.najlekaren.eu/aktuality/8-mytov-o-bolestiach-chrbta-a-ako-to-je-naozaj.html