• Srdce športujúceho človeka

      • Napísali Mgr. Erika Bobíková, Mgr. Hedviga Šľachtová, jazyková korekcia Mgr. Stanislava Markovičová, 21.12.2023
         
        Srdce, rovnako ako iné svaly v ľudskom tele, reaguje na cvičenie a zvýšenú fyzickú záťaž. Považujeme za akúsi  samozrejmosť, že srdce človeka, ktorý športuje, je silné a nezničiteľné. Je to však naozaj tak? Športujúce srdce má veľa anatomických a funkčných nezvyčajností, ktoré nemusia vôbec nič znamenať,  avšak môžu byť aj varovaním.
      • Termín ,,športové srdce" opisuje zmeny, ktoré nastanú, keď začnete pravidelne s kardio tréningom. Ide o spomalenie pulzu (menej ako 70 tepov za minútu) a tzv. sínusovú arytmiu, ktorá urýchľuje a spomaľuje dýchanie (až u 69% športovcov). Pravidelný tréning robí pulz silnejším a prúdiaca krv cez srdce a cievy produkuje neškodný šelest. Pri röntgenovom snímku je srdce športovca mierne zväčšené. Mnohé športy s nadmernou a krátkodobou záťažou nevedú k dobrej adaptácii srdca na záťaž. Ideálny stav pre srdce je pravidelné zaťažovanie vyššou intenzitou vytrvalostnej práce v trvaní aspoň 40 min. denne.

        Ak je váš tréning hlavne aeróbny, musí byť vaše srdce pripravené zvládnuť veľký objem krvi. Vnútorné komory srdca sa mierne zväčšujú a srdce celkovo pôsobí objemnejšie. Tepový objem sa zvyšuje, pričom tepová frekvencia sa znižuje. Srdce pumpuje krv s maximálnou efektivitou. Pri silovom tréningu sa srdcový sval ,,zahusťuje" bez rozšírenia dutín a zvyšuje sa  krvný tlak nevyhnutný pre anaeróbne cvičenie. To však neprispieva k efektívnejšiemu tepovému objemu či nižšej tepovej frekvencii. Najvýhodnejšie pre srdce je, keď kombinujete oba druhy cvičení. Aeróbne trénovaní ľudia majú nižší sklon k výskytu kardiovaskulárnych ochorení, ako je napr. hypertenzia a ischemická choroba srdca. Známe sú však prípady profesionálnych športovcov, ktorí tragicky skonali počas ich vrcholových výkonov. Preto netreba podceňovať preventívne prehliadky u lekára a občas si skontrolovať tepovú frekvenciu. Pri lekárskej prehliadke sa vykonávajú záťažové testy a ultrazvuková kontrola srdca, čo  v 97% odhalí akýkoľvek problém. Meranie tréningového zaťaženia športtestermi priamo v teréne a domáce meranie tlaku sú pre kontrolu výkonnosti a zdravia srdca podstatné.

         

        Zdroje:

        https://www.sportujeme.sk/co-sa-deje-v-srdci-sportovca/

        MUDr. Malovič, Pavel – Je srdce športujúceho človeka naozaj zdravé? , In: Relax : magazín o zdravom životnom štýle, Ročník: VI, Vydanie: 2/2016, s. 34-36. ISSN 1338-7898.

      • Naspäť na zoznam článkov
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje