• O správnom behu

    • Ahoj,

      

     cítiš ten voňavý jarný vzduch a príjemný vánok, ktorý si môžeš konečne užívať v tenšej bundičke?

     Lákajú Ťa slnečné lúče do prírody a chcela by si pridať k cvičeniu doma alebo vo fitku aktivitu na čerstvom vzduchu?

      

     Mám pre Teba tip aj s návodom. 

     Poď si s nami zabehať! ;-)

      

     Ak si nespomínaš na svoj posledný zabehnutý kilometer, je načase to zmeniť.

     Nevadí, ak si mimo formu, máš obavy zo svojej výdrže, alebo nevieš, ako začať, čo si obuť a obliecť.

      

      

     Nehanbi sa, nahoď sa a poď na to!

     Nezabúdaj -  beh v lese, v parku, v meste ... každý beh je dobrý beh!

      

     Ako začať behať, keď som totálne mimo formy?       
     Prechádzka pred behom

      

     1. Prechádzka pred behom

     Obuj si bežecké tenisky a prejdi sa po teréne. Vnímaj vône, farby, tvary prírody. Prechádzkou si neublížiš, práve naopak, zahreješ sa a zabrániš zraneniu.  Po niekoľkých minútach rýchlejšej chôdze prejdi do behu. Môžeš striedať beh a chôdzu.

     Kvalitné bežecké topánky  2. Investuj do dobrých tenisiek

            Pri bežeckej obuvi vsaď na kvalitu.  Prečítaj si recenzie predtým, než sa vyberieš do prvého značkového obchodu. Vyskúšaj si niekoľko druhov, každá športová obuv má iný strih aj výplň. Na trhu sú rôzne druhy od minimalistických bežeckých tenisiek až po vystužené s veľkým odpružením.

     3. Meraj

     Začiatočníci by sa mali pustiť do behu na bežiacich pásoch, pretože tie udržia čas a tempo behu,  pomáhajú udržiavať motiváciu ísť o niečo ďalej a o niečo rýchlejšie. Začni sledovať tempo, čas, rýchlosť napríklad cez niektorú z voľne dostupných aplikácií na smartfone. Vyskúšaj napríklad aplikácie Endomondo či Strava ;-)

      4. Preskúmaj okolie

     Mnohí si kladú otázku: “Kde mám behať? Nie je to trápne?” Nie je. Behať sa dá všade a kedykoľvek. Výbeh do terénu dáva navyše možnosť preskúmať okolie, zistiť, kde je aká reštaurácia, kaviareň či nový obchod s oblečením. J

     5. Počasie ako výzva

     Počasie je dobrý test, aby sme zistili, ako veľmi chceme začať behať. Ak máš rada ideálnych 20°C, bezvetrie a tieň, možno budeš musieť zo svojich nárokov zľaviť. Nedá sa behať iba v ideálnych podmienkach. Isteže, dá sa naplánovať tréning, keď neprší, ale počítaj aj s plánom B. Možno zo začiatku v menších objemoch do 5 kilometrov ťa neprekvapí dážď či sneh. Po čase, keď budeš svoje tréningy predlžovať, budeš sa musieť pripraviť na zmeny počasia vhodným oblečením. Robiť si však z počasia nepriateľa je kontraproduktívne. Pamätaj, že nie je zlé počasie, ale oblečenie.

     6. Prihlás sa na preteky

     Či sa rozhodneš stať bežkyňou, alebo sa ti  páči len príležitostný beh, aj tak sa prihlás na preteky. Pocit behu s veľkými skupinami je úžasný. Podáš svoj najlepší výkon, preveríš si kvalitu tréningu a získaš motiváciu na ďalšie behy.

     7. Nezabúdaj na svoje telo

     Rešpektuj sa. Počúvaj svoje telo, neprežeň to. Vyskúšaj tréning doplniť jogou alebo silovým tréningom, prípadne plávaním. Všímaj si spätné signály, čo sa deje v tvojom vnútri. Iba tak zistíš, či  postupuješ správne.

     8. Zisti prečo

     Nie je dôležité, či zabehneš maratón, alebo rok budeš behať svojich 10 kilometrov. Taktiež sa netráp, ak to nejde zo začiatku podľa tvojich predstáv. Vytrvaj a odmena príde. Iba pravidelnosť, trpezlivosť a sebadisciplína ťa posunie vpred. Či už je to pretek, úbytok hmotnosti alebo dobrý pocit, že si na vzduchu a robíš niečo pre seba.

     Mysli na vlastné telo

     Beh je skvelá aktivita a môže ti priniesť mnoho výhod. Musíš vedieť, prečo to robíš. Odpoveď by mala znieť – pre seba. 

     Prajem ti, aby tvoja snaha o behanie neskončila v zárodku, ale aby si beh našiel miesto v tvojom životnom štýle. Nech máš z neho rovnakú radosť ako všetci, ktorí na beh nedajú dopustiť. ;-)

     https://fitshaker.sk/ako-zacat-behat-ked-som-totalne-mimo-formy/

  • Kontakty

   • Stredná zdravotnícka škola, Masarykova 27, Michalovce
   • skola@szsmi.eu.sk
   • j.gazikova@szsmi.sk
   • j.tokarova@szsmi.sk
   • 056 / 64 22 839 056 / 64 41 452 056 / 64 41 596 - fax
   • Masarykova 27, 071 01 Michalovce
   • 00606782
   • 2020759950
   • SK79 8180 0000 0070 0019 2518
 • Fotogaléria

  • Fotoalbum školy
  • Otvorenie ihriska